TÜRKİYE KOOPERATİFLER FUARINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

05 Aralık 2019

TÜRKİYE KOOPERATİFLER FUARI

 

  Göreme Kooperatifi Ticaret Bakanlığı’ nın Türkiye Kooperatifler Fuarı’ na gidiyor.
 Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı “Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi”   teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihinde ATO Congresium     Kongre   ve       Sergi Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak.
 Türkiye’ deki kooperatif ürünlerini yerel ve küresel ticaret ağına dahil etme misyonuyla düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’ nın   sloganı “Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme”.
 Katılım oldukça yüksek olacağı Fuar’da çeşitli illerden 160’tan fazla başarılı kooperatif ve kooperatif üst kuruluşu ürünlerini ve   hizmetlerini tanıtacak.
 Türkiye Kooperatifler Fuarı’na Nevşehir’ den Göreme Kasabası Turizm Geliştirme Kooperatifi katılacak.
 Türkiye Kooperatifler Fuarı ile kazanılan vizyon sayesinde kooperatiflerin üretim kapasitelerinde ve ticaret hacimlerinde artış   sağlaması, kooperatiflerin ihracatta da pay sahibi olması amaçlanıyor.
 Bunun için, fuarda sadece kooperatifler değil, kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan   bankalar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, perakende   sektörünün   temsilcileri, önde gelen elektronik ticaret firmaları da yer   alıyor.
 Kooperatifler fuar boyunca Türkiye’nin önde gelen e-ticaret temsilcileri ile ikili görüşmeler yaparak ürünlerini modern çağın ticaret   ağında pazarlama imkanlarını değerlendirecekler.
 Market temsilcilerinin de hazır bulunacağı fuarda kooperatifler, ürünlerini market raflarına taşıma fırsatı bulacak.
 Fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden alım heyetleri de davet edildi. Alım heyetleriyle yapılacak birebir görüşmeler sayesinde   kooperatifler kendilerine yeni ihracat rotaları belirleme ve küresel   pazara   dahil   olma imkanı yakalayacak.
 Fuar boyunca kooperatiflere ihracat süreçleri ve destekleri, dijital gelişmeler, e-ticaret ile ilgili konularda eğitimler verilecek.
 İlham verici başarılı kooperatif hikayelerinin ve yurtdışından gelen kooperatiflerin tecrübelerinin aktarılacağı panel ve eğitimler de   düzenlenecek.
 Cam, gümüş işleme, keçe sanatı, ebru sanatı ve kaligrafi gibi “kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri devam ettiren kooperatifler de   ürünlerini sergileyecek.
 Fuarda, çocuklarda ve gençlerde kooperatif bilincini geliştirecek etkinliklere de yer veriliyor.
 Fuar açılışında, Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrenciler arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere para   ödülü takdim edilecek, 81 ilde birinci olan resimler fuar boyunca   sergilenecek. Çocuklar için özel olarak yazılan kooperatifçilik   konulu çocuk tiyatrosu fuar süresince sahnelenecek. Çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla birlik ve beraberlik içinde başarı   kazanmanın öneminin çocuklara aşılanması amaçlanıyor. Vatandaşlar fuarı ücretsiz ziyaret edebilecek. 7 milyona yakın ortağı bulunan kooperatifleri yakından tanıyıp ürünlerini satın alabilecek.